Kore Hakkında | KTO TÜRKİYE Anasayfa | KTO TÜRKİYE
İstanbul
TR  |   EN

imagine your korea

img

GELENEKSEL KORE EVLERİ

GELENEKSEL KORE EVLERİ

Hanok, geleneksel Kore tarzında inşa edilmiş evleri ifade eder. Kiremit çatılı ve saz çatılı hanoklar eşit derecede yaygınken, ilki tipik olarak soyluların konutlarıyken, ikincisi geçmişte çoğunlukla sıradan insanların evleriydi. Bu günlerde, hala konut için kullanılan çoğu geleneksel hanok, içinde modern tesislere sahiptir.

kto-turkey

Hanoks yapmanın iki ana cazibesi vardır. Birincisi, ondol'un benzersiz ısıtma sistemidir. Döşemenin altına bir taş tabakası serilir ve ısıtıldığında ısı evin her odasına yayılır ve kışın hem zemini hem de havayı şaşırtıcı derecede sıcak tutar. Ondol kullanımı, Kore kültürünü modern zamanlarda bile yerde oturma yaşam tarzına etkilemiştir. Zemin yemek yemek, uyumak ve genel boş zaman için kullanıldığından, Koreli bir eve girerken insanlar ayakkabılarını çıkarırlar. Bu gelenek hanok ve ondol sistemiyle başladı.

Hanok evlerinin ikinci çekici yanı ise çevre dostu olmalarıdır. Bir hanok evi inşa etmek için gereken malzemeler kimyasal içermez ve bu da onu sağlıklı bir ortam haline getirir. Sütunlar, kirişler, kapılar, pencere çerçeveleri ve zemin ahşap, duvarlar ise saman ve kir karışımıdır. Kapı ve pencere çerçevelerini kaplayacak kağıt, ağaç hamurundan yapılmıştır. Kullanılan yapı malzemelerinin tamamı doğal olduğu için hanok evleri mükemmel nefes alabilirliğe sahiptir, yaz sıcağından kaçmak için mükemmeldir.

Jeonju Hanok Köyü, Andong Hahoe Köyü, Bukchon Hanok Köyü, Namsangol Hanok Köyü ve Naganeupseong Surlu Kasabası dahil olmak üzere Kore'deki birçok hanok köyünde geleneksel kültürü kendiniz deneyimleyin.