Kore Hakkında | KTO TÜRKİYE Anasayfa | KTO TÜRKİYE
İstanbul
TR  |   EN

imagine your korea

img

GELENEKSEL KORE MÜZİĞİ

GELENEKSEL KORE MÜZİĞİ

Koreliler, duygularını ifade etmek için müziği kullanan benzersiz bir lirik duyarlılığa sahiptir. Geleneksel Kore müziği, kraliyet ailesi ve halk tarafından dinlenen, her biri tarz olarak büyük farklılıklar gösteren müziğe ayrılabilir.

kto-turkey

Jongmyo Jeryeak, kraliyet atalarının ritüel müziği, Joseon krallarının atalarının ayinleri sırasında çalınan temsili kraliyet saray müziği, ağırbaşlı ve görkemliydi. Buna karşılık, işçi sınıfının zorluklarını aşmak isteyen halk, genellikle halk şarkıları ve temalı bir hikaye anlatan geleneksel bir Kore müziği olan pansori seslendirdi. Kendine özgü, benzersiz bir ses, ritim ve şarkı söyleme tekniği ile pansori, UNESCO tarafından İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Mirasının Başyapıtı olarak belirlenmiştir.

Geleneksel Kore müziği de Kore pop müziğini büyük ölçüde etkilemiştir. Son zamanlarda, geleneksel Kore müziğinin çağdaş unsurlarla birleştirildiği, artan bir füzyon sanatı grupları trendi var. "Nanta" ve "Gugak B-boy" gibi performanslar, geleneksel Kore ritimleri ve grup müziğinin karışımıyla yaratıldı. Bu tür füzyon müziği o zamandan beri hallyu ile birlikte küresel ilgi görüyor ve Kore'nin önemli kültürel kodunu dünyaya sergiliyor.