Kore'yi Keşfet | KTO TÜRKİYE Anasayfa | KTO TÜRKİYE
İstanbul
TR  |   EN

imagine your korea

img

Gangneung

Doğu Denizi ile çevrili Kore Yarımadası'nın doğu ucunda yer alıyor. Burası doğanın ve şehrin sınırlarının olmadığı bir yer. Gangneung’un sabahı, gündüzü ve gecesi doğa ile dengeli bir şekilde harmanlanarak akar. Denizin zümrüt dalgalarına dalabileceğiniz, gün batımını ve gün doğumunu izleyebileceğiniz, günün her saati kendinize yapacak bir şey bulabileceğiniz muhteşem bir yer.

kto-turkey

Çam kokusuyla dolu orman yollarında yürüyüşe çıkabilir, huzura erişerek düşüncelerinizi rahatlatabilirsiniz. Ee, neyi bekliyorsunuz? Şehirden sıkılmadınız mı? İnsanların yıldızlı geceyi görmek için can attığı, romantizm ve doğanın iç içe geçtiği Gangneung'a yolculuk başlasın.

Jeongdongjin İstasyonu

Jeongdongjin İstasyonu; Korail’e (KTX) ait, sahile en yakın durağa sahip olmasıyla ünlü bir tren istasyonu. Seul'den gelen trenler için aktarma istasyonu olan bu yer aynı zamanda muhteşem gün doğumu manzarasıyla da popülerdir. Burasıyla ilgili çok önemli bir bilgi daha! Bu bölge dünyadaki denize en yakın istasyon olarak Guinness rekorları kitabına girdi. KTX ile Seul'den Jeongdongjin İstasyonu'na giderseniz, yolda en güzel deniz manzarasını görebileceksiniz. Tren istasyonu, plaj ve çam ağaçlarının birleşimi, Jeongdongjin'i şehrin kalabalığından uzak, çok huzurlu ve romantik bir kaçış noktası haline getiriyor. Ama unutmayın! Jeongdongjin İstasyonu’nun en önemli özelliği gün doğumu: Okyanusun ufkunda uzanan güneşin manzarasını izlemek, istasyonu bir siluet olarak görmek, sizi peri masalında gibi hissettirecektir. İstasyondan yürüyerek 4 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabileceğiniz bir ray bisikleti de var burada, tıpkı Jeonju’da olduğu gibi. Buradayken okyanustan gelen esintinin ve doğanın mis kokusunun keyfini çıkarın!

kto-turkey

Jumunjin Balık Pazarı

Okyanus canlılarını keşfetmeye hazır mısınız? O zaman sizi büyük bir kalamar teknesi filosuna ev sahipliği yapan Jumunjin Limanı'nın hemen yanındaki balık pazarına alalım. Burası Doğu Kıyısı'nın en büyük deniz ürünleri pazarı olup, aynı zamanda kurutulmuş deniz ürünleri ve sashimi pazarı ile de birleşiyor. Bu pazarda daha önce hiç görmediğiniz deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Taze kalamar, uskumru, kömür balığı, mızrak, yengeç ve daha birçok farklı deniz ürünü… Üstelik bu çeşit çeşit deniz ürünleri ve kurutulmuş balıkları, normal pazardan daha düşük bir fiyata Jumunjin balık pazarından satın alabilirsiniz. Küçük bir ipucu! Eğer sabahın erken saatlerinde giderseniz gemilerin giriş çıkışına ve yakalanan deniz ürünleri için düzenlenen müzayedelere şahit olabilirsiniz. Zillerin şıngırtısını duyuyorsanız doğru zamanda oradasınız demektir. Tüm bunları canlı canlı izlemeye hazır olun.

kto-turkey

Sodoradeul Rock Parkı

Bu park, Jumunjin plajının yakınında yer alıyor. Muhteşem sonsuz okyanus manzarası ve Sodoradeul Rock parkındaki eşsiz şekilli kayaları izlerken kendinizi bambaşka bir diyarda hissedebilirsiniz. Parkın bulunduğu köye "Sodor" deniyor. “So” Korece inek anlamına geliyor. Köye bu ismin verilme sebebi ise köyün genel görüntüsünün sanki yerde yatan bir sürü inek varmış gibi görünmesi. Bu görüntü aslında Jura Dönemi'ndeki tektonik değişimler nedeniyle her yerde oluşan garip görünümlü kayalardan kaynaklanıyor. Bu kayalar zamanla dalgaların ve rüzgarın da aşındırmasıyla bugünkü haline gelmiş bulunuyor.

Sodoradeul Rock Parkı’na bağlı yürüyüş yolundaki kayanın tepesine tırmandığınızda, sizi sahildeki her şeyin kaya şekillerinden oluşan manzarası bekliyor. Komik bir detay da tuvaletin bile kayalardan yapılmış olması. Ee, sizce de görülmeye değer değil mi?

İPUCU! Gangneung Gyeongpo Plajı

İPUCU! Gangneung Gyeongpo Plajı

Gyeongpodae Köşkü'ne 1 kilometre ve Gangneung şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Gyeongpo Plajı, Gyeongpoho Gölü ile okyanus arasında oluşan bir kumsaldır. Bu plaj, 1.8 kilometre uzunluğa kadar uzanan güzel bir kumsala ve sığ sulara sahiptir ve bu da onu popüler bir plaj cazibe merkezi haline getirir. Sahilde, ziyaretçilerin orman banyosunun keyfini çıkarabilecekleri yemyeşil bir çam ormanı bulunmaktadır. Bölgede yapılabilecek diğer etkinlikler arasında her yaz plaj sahnesinde düzenlenen kültürel sanat fuarı, Gyeongpoho Gölü boyunca bisiklete binmek ve yakındaki dağ ve vadilerde yürüyüş yer alır.

Gangneung

Gangneung