Kore'yi Keşfet | KTO TÜRKİYE Anasayfa | KTO TÜRKİYE
İstanbul
TR  |   EN

imagine your korea

img

Jeonju

Korece kelime anlamı “Mükemmel Bölge” olan Jeonju, hem kentsel hem de kırsal bölgeler barındırır. Yemekleri, tarihi binaları, festivalleri ve spor aktiviteleri ile Güney Kore’nin en popüler turistik yerlerinden biridir. Birçok yerel dağ ve parka ev sahipliği yaparken, aynı zamanda pek çok modern komplekse de sahiptir.

kto-turkey

Hızlı tempolu fast food kültürüne karşın Jeonju’nun mutfak ve müziğinde geleneksel bir miras olan yavaşlığa değer vermesi dikkat çekiyor. Peki siz Jeonju’nun gerçekten de “Mükemmel Bölge” olduğunu düşünüyor musunuz? Bu sorunun cevabını gidip kendiniz bulmaya ne dersiniz?

Jeonju Hanok Köyü

Bir gününüzü gerçekten bir Koreli gibi hissetmek için ayırmaya ne dersiniz?

Jeonju Hanok Köyü, Jeonju’nun “Hanok” adı verilen geleneksel evlerini barındıran bir köyü. Burada 800’den fazla geleneksel Kore evini görebilirsiniz. Ayrıca bir geleneksel Kore kıyafeti kiralayabilir ve müze, misafirhane, galeri, çay evi, sokak lezzetlerini tadabileceğiniz mini lezzet duraklarına dönüştürülmüş Hanok’lardan oluşan zarif sokakları bu şekilde gezebilirsiniz.

Dahası da var! Buranın belki de en güzel özelliği birbirinden farklı birçok çeşit Kore yemeğini deneyebileceğiniz dükkanların olduğu uzun bir sokak olması. Yeterince ilginizi çekti mi? O zaman gitme isteğinizi biraz daha artırmaya ne dersiniz? Köyün yakınlarında Gyeongijjeon adında bir tapınak var. Bu tapınak 1410’da inşa edilmiş ve bugün ulusal portre müzesi olarak kullanılan bir yapıt. Müzede, Kore tarihinin önemli isimlerinin, eski kralların ve imparatorların portrelerinin orijinalleri ve kopyaları sergileniyor. Muhteşem fotoğraflar çekmek için oldukça popüler olan tapınağın çevresinde de küçük bir bambu ormanı bulunuyor. Burada yürüyüşe çıkarak rahatlayabilir ve bu atmosfer içine kaybolabilirsiniz.

kto-turkey

Jeonju Hanok Ray Bisikleti

Jeonju Hanok Ray Bisikleti, Jeonju Hanok Köyü yakınlarında, Ajung Demiryolu Hattı’nın terkedilmiş bir bölümü boyunca uzanıyor. Burada bisiklete binebilir ve Jeonju’nun doğasına şahitlik edebilirsiniz. Bisiklete binmeden önce aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte harika fotoğraflar çekebileceğiniz alanlarda keyifli hatıralar yaratabilirsiniz. 50 dakikalık bisiklet sürüşü sırasında rengarenk ışıklarla dekore edilmiş bir tünelden de geçerek bambaşka duygular yaşayabilirsiniz. Pedal çevirirken bir yandan da Jeonju ile ilgili bir teste tabii tutulursunuz (Ne yazık ki bu test sonucunda ödül alamıyorsunuz, amaç yalnızca Jeonju hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız). Ray bisikleti tüm yıl boyunca kullanıma açıktır. Hanok Köyü’ne giderken biraz daha eğlenmek ve biraz da kalori yakmak için Hanok Ray Bisikletine uğramayı unutmayın. Jeonju’nun doğal ortamında şimdiden iyi eğlenceler!

kto-turkey

Kore Otoyol Kurumu Botanik Bahçesi

Burası Jeonju’nun nispeten sıcak bir bölgesinde yer alıyor. Herkesin ziyaretine açık ve ücretsiz olan bahçe Kore Expressway şirketi tarafından işletiliyor. 1972 yılında bir otoyol inşaatı sırasında zarar gören yerel çevreyi restore etmek için inşa edilen bahçe, 1992’de açıldı. Bu bahçede çeşitli geleneksel Kore bitki türleriyle tanışabilir ve bahar esintisinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca ülke genelinde Sanya'da yetiştirilen 450'den fazla şifalı bitki türü vardır ve Koreli tıp ve eczacılık öğrencileri için uygulama merkezleri olarak kullanılır.

Burası sadece insanların değil, hem doğa hem insanın bir arada bulunduğu bir alan. Buraya geldiğinizde insanın doğa ile bir bütün olarak var olduğunu bir kez daha hissedeceksiniz. Özellikle, yeni açan bahar çiçeklerinin kokusu ve uçuşan yapraklar altında piknik yapmak için bahar mevsimi muhteşem bir tercih. Eee unutulmaz bir piknik için ne bekliyorsunuz?

İPUCU! Jeonju Kültürel Miras Gece Turu

İPUCU! Jeonju Kültürel Miras Gece Turu

Jeonju Kültürel Miras Gece Turu, Kore'nin miraslarını ve ataların ruhlarını korumaya ve hatırlamaya odaklanır. Jeonju, Joseon hanedanlığından ve geleneksel kültürden birçok tarihi mekana sahiptir. Kültürel Miras Gecesi boyunca Jeonju daha özel hale gelecek ve her ziyaretçi hem maddi olmayan hem de maddi olmayan varlıklar dahil olmak üzere kültürel mirasların tadını çıkarabilecek.

Jeonju

Jeonju